top of page

"מצב העסקת אנשים עם מגבלות השתפר ללא הכר": ראיון עם השרה קארין אלהרר

על הדילמה סביב היעדר סנקציות בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, על הקשיים האישיים כסטודנטית שחיפשה התמחות ועל הסיבות שלא קיבלה את תיק הרווחה שכה רצתה. ראיון מיוחד עם השרה הראשונה שמתניידת בכיסא גלגלים

"אני לא חושבת שצריכים להיות תקנים ייעודים לאנשים עם מגבלות, ממש לא, צריכים להיות תקנים לכישורים ואם את מוכשרת מספיק, את צריכה לקבל את העבודה״. כך אמרה שרת האנרגיה הנכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) בראיון שערכו איתה בשבוע שעבר פעילי התנועה לעיתונות ציבורית, שמשתתפים בתוכנית ההכשרה וההשפעה "עיתונות, לשם שינוי". המראיינים שון יורמן וטוביה ברנשטיין, שמשתייכים לקבוצת צעירים עם ובלי מוגבלות בשיתוף לינק 20, איתגרו את השרה הראשונה עם מוגבלות עם שאלות על נגישות, על שילוב בתעסוקה ועל התנהלות הממשלה בסוגיות הללו. הכנת הריאיון התבצעה בליווי ובהנחיה של מנהלת התוכניות של התנועה, העיתונאית דנה רפופורט.


ברנשטיין: איך זה שהתיקונים לחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לא כללו בכלל את הסעיף של אכיפה?


"האמת שחוק השיוויון, כשהוא נחקק היו שני מצבים - או שנחוקק אותו בלי הסנקציות ואז תהיה איזושהי פריצת דרך, של הכרה, של הבנה שהתעסוקה של אנשים של אנשים עם מוגבלויות היא בזכות ולא בחסד, או שנמתין להסכמות של האוצר, משרד המשפטים וכל הגורמים ונהיה מאוד מאוד צודקים... ואני חייבת להודות שזו היתה דילמה. כמשפטנית אני תמיד רוצה להשיג הכל ולסמן וי, ולהגיד ניצחתי. כמישהי שמייצגת ציבור רציתי להביא איזושהי בשורה וזה לא היה ללא כאבי בטן אבל כן רציתי שלכל הפחות יהיה אפשר לגשת לבית המשפט ולהגיד: פגעו לי בזכות. חוק לתעסוקה ללא אפליה הופרה".


ברנשטיין: איך יתכן שעדיין, למרות התוכניות שפותחו במשרד הרווחה, קיים פער אמיתי שיעור האנשים עם מוגבלות המועסקים לבין שיעור ההעסקה במגזר הכללי?


״אם אני משווה מאז שהתחלנו״, אמרה אלהרר, ״המצב השתפר ללא היכר... בעיקר בתחום של מוגבלות נפשית״.


יורמן: כסטודנטית לתקשורת שנה ג׳, מאוד קשה לי למצוא עבודה עכשיו בתחום.... לא בגלל הכישורים שלי, אלא בגלל ההליכון. לא נותנים לאנשים עם מוגבלות נראית לעין להביע את עצמם


״אני חייבת להגיד שון, שאני מאוד מאוד מזדהה, כשאני הייתי סטודנטית למשפטים וחיפשתי התמחות לא היתה התנדבות יתרה, ולא בגלל שלא היו לי ציונים גבוהים, מצד שני אני יודעת לבוא ולומר שהיום יש פתיחות יותר גדולה. אני לא אגיד לך שכל משרד היה מקבל היום אני יודעת שיש הרבה מאוד אנשים שכן מסייעים, הרבה משרות שכן נפתחות, לצערי הן משרות ייעודיות, אני לא אוהבת את זה, זה לא מקובל עליי, אני רוצה לשנות את זה, אבל כן יש שיפור ויש עוד הרבה מה לעשות, את צודקת לגמרי״.


יורמן: מה הממשלה החדשה מתכוונת לעשות בנושא הבוער של היעדר נגישות בתחבורה ציבורית?


״אני יודעת שיש בעיות קשות מאוד בנושא של נגישות בתחבורה ציבורית, אני מכירה את הנושא של האוטובוסים הבינעירוניים, שנים שמבטיחים שהנושא הזה יטופל אני מאוד מקווה שחברתי, מירב מיכאלי תהיה לעזר בעניין, אני מתכוונת לדבר איתה״.


יורמן: בין שלל הבעיות בהנגשה של תחבורה ציבורית, הרמפות באוטובוסים המוגדרים נגישים, העירוניים, עם עלייה וירידה מאוד חדה ומסוכנת. חוסר נגישות של אוטובוסים בין עירוניים וחוסר אחריות ומודעות של נהגים.


"לגבי נהגים - תראו, אמר לי פעם חברי הטוב אילן גילאון, 'אפשר לחוקק חוקים, אין חוק שהופך אנשים לטובים'. הרבה פעמים, החוק הוא מושלם, אם יושב נהג שפשוט זה לא מעניין אותו, לא משנה כמה החוק יהיה טוב, איזה רמפה מעולה תהיה צריך אנשים מחויבים. וזה הדבר שהייתי מאוד שמחה שכל חברות האוטובוסים יעמדו עליו - שאנשים יהיו מחויבים למתן שירות, זה לא קשור לאנשים עם מוגבלויות. בסוף, צריך רוח המפקד, אז אני מאוד מקווה שמירב תהיה המפקד הטוב בעניין ותוודא שהדבר הזה יקרה".


ח"כ אלהרר נשאלה מדוע לא התעקשה על משרד הרווחה, שדרכו היתה יכולה לקדם את סדר היום החברתי שלה, ובתשובה גילתה ממה שהתרחש מאחורי הקלעים של המאבק על התפקיד מול חבר מפלגתה מאיר כהן, שגם זכה בו לבסוף. "זה תיק שמאוד רציתי", סיפרה, "אבל גם מאיר, שהוא חבר טוב שלי והוא מבין מאוד גדול בתחום. אנחנו מתייעצים אחד עם השני, אז אפשרתי לו לחזור למקום שהוא אוהב אותו, והוא יודע כבר מה הוא רוצה לעשות ויש לו תוכניות מאוד משמעותיות. וב׳, יש דבר כזה שנקרא בכירות והוא בכיר ממני במפלגה והוא קיבל את המקום הזה. אתם צריכים מאוד לשמוח, אגב, שהבכיר במפלגה קיבל את התיק, נלחמנו עליו בינינו״.


יורמן: מה חשוב לך לקדם כשרת אנרגיה?


״אני חייבת להודות שאני עוד לומדת את התחום, זה תיק ענק עם הרבה מאוד אגפים, הוא מאוד חשוב... אני כן הייתי רוצה באמצעות התיק הזה להיות חלק מהשיפור של האקלים, חלק מהשיפור של הזיהום הסביבתי, לעבוד בשיתוף פעולה עם המשרד לאיכות הסביבה, ובעצם להשתמש בכל המשאבים, גז וחשמל, להוריד את יוקר המחייה ולשפר את איכות החיים של אזרחי ישראל".
Comments


אנו תנועה חברתית שמטרתה לייצר עיתונות ששייכת לציבור, משרתת רק את הציבור ומערבת את הציבור בעשייה.
—‎

הצטרפו אלינו ויחד נשאל שאלות, נדרוש תשובות, נחשוף את האמת, נשנה את החברה הישראלית. ‎

תודה שהצטרפת! נהיה בקשר בקרוב.

פעילות התנועה החרדיות הביאו ליקויים בהדרכת כלות לדף הבית של Ynet

פעילות התנועה החרדיות הביאו ליקויים בהדרכת כלות לדף הבית של Ynet

זה כאילו שלא מסיעים ילדים, אלא חבילות

זה כאילו שלא מסיעים ילדים, אלא חבילות

מוזמנים להירשם: האקעיתון בנושאים חברתיים (ואחרון) בירושלים

מוזמנים להירשם: האקעיתון בנושאים חברתיים (ואחרון) בירושלים

כתבות נוספות

bottom of page